ՀՀ ոստիկանության 2020 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցը ներկայացվեց ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում:
ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը նշեց, որ համավարակով եւ ռազմական դրությամբ պայմանավորված՝ 2020-ի ընթացքում համակարգն ունեցել է գերծանրաբեռնված օրակարգ:
Նշվեց, որ արձանագրված հանցագործությունների շարժընթացը նախորդ տարի նվազել է 1.4 տոկոսով կամ 382 դեպքով: Գրանցված 26 468 դեպքերի հիմնական մասը փոքր եւ միջին ծանրության հանցագործություններն են, որոնք համարվում են հասարակության մեջ առավել նվազ վտանգավորություն ունեցող հանցատեսակներ եւ կազմում ընդհանուր դեպքերի 83.5 տոկոսը: Առավել ծանր հանցագործությունների թիվն աճել է 12-ով կամ 4.2 տոկոսով, ինչը պայմանավորված է սպանության եւ սպանության փորձի դեպքերի թվի աճով, իսկ ծանր հանցագործությունների թիվը նվազել է 413-ով կամ 9.2 տոկոսով:
Արա Ֆիդանյանն ընդգծեց, որ ոլորտում իրականացվել են մի շարք համակարգային բարեփոխումներ:
Անդրադառնալով Բաղրամյան եւ Դեմիրճյան փողոցները փակելուն վերաբերող հարցերին՝ ոստիկանապետի տեղակալը նշեց, որ ոտնահարվում է քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի իրավունքը՝ պատճառելով մի շարք անհարմարություններ: Այդուամենայնիվ, ոստիկանությունը փորձում է երկխոսության ճանապարհով լուծումներ գտնել:

Отчет о ходе и итогах деятельности Полиции РА в 2020 г. был представлен на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности.
Заместитель начальника Полиции РА А.Фиданян отметил, что в течение 2020 г. система была перегружена в связи с пандемией и военным положением.
Отмечено, что в прошлом году движение зарегистрированных преступлений снизилось на 1,4%, или на 382 случая. Большинство из 26 468 зарегистрированных случаев относятся к преступлениям малой и средней тяжести, которые считаются наименее опасными преступлениями в обществе и составляют 83,5% от общего числа случаев. Количество более тяжких преступлений увеличилось на 12, или на 4,2%, что связано с увеличением количества убийств и покушений на убийство, а количество тяжких преступлений уменьшилось на 413, или 9,2 %.
А.Фиданян подчеркнул, что в сфере проведен ряд системных реформ.
Затронув вопросы, связанные с закрытием пр.Баграмяна и ул.Демирчяна, заместитель начальника полиции отметил нарушение права граждан на свободное передвижение, вызвавшее ряд неудобств. Тем не менее полиция пытается найти решение путем диалога.